29. 3. 2019

Základní informace o obci

Obec Louka se nachází v Jihomoravském kraji, v okresu Hodonín. Louka má něco kolem 1000 obyvatel.

Na území obce najdeme chráněné území Háj u Louky, který je chráněn díky celkem zachovalému přírodnímu porostu. Tato chráněná oblast má rozlohu 16,5 ha. Loukou protéká také řeka Velička, která pramení na 25 km vzdáleném vrcholu Velká Javořina. Odtud teče přes Novou Lhotu, Javorník, Velkou nad Velkou nad Veličkou, Louku, Lipov, Tasov a u Strážnice se vlévá do Moravy.

V Louce najdeme také kapličku, která byla postavena na začátku 18. století za účelem rekatolizace. Kaplička je typickou stavbou lidového baroka. Lidé od pradávna věřili, že zvon v kapličce je kouzelný a jeho zvonění odhání krupobití, proto se k ní chodívali často modlit.

Důležitou stavbou v Louce jsou také dnešní sýpky. Původně měly být sýpky tvrz, která chránila obchodní cestu z Čech do Uher, ale její existence není dokázána. Tvrz byla později přestavěna na renesanční zámek, který sloužil jako letní sídlo Lichtenštejnů. Poté sloužil zámek jako hospodářská budova a dnes jsou z ní sýpky. Až do roku 1948 patřil rodině Čechů.